Međunarodno matematičko natjecanje “Klokan bez granica”

Klokani na djelu

Udruga “Klokan bez granica” međunarodnog je karaktera i okuplja predstavnike velikog broja zemalja Europe, Amerike, Afrike i Azije. Njezin je cilj popularizirati matematiku i omogućiti širenje osnovne matematičke kulture. Glavna joj je zadaća organizacija igre – natjecanja “Matematički klokan” koja popularizira matematiku među mladima. Namjera je motivirati učenike da se bave matematikom izvan redovitih školskih programa.

Natjecanje se organizira svake godine u ožujku, istoga dana, u isto vrijeme, u svim zemljama sudionicama. Zadaci su raznovrsni i poredani od lakših prema težima.
Igra – natjecanje se samofinancira članarinom sudionika – natjecatelja svotom od
15 kn po učeniku. Prikupljena se sredstva koriste za organizaciju, pripremu zadataka i simbolične poklone svim natjecateljima. Najmanje polovina prikupljene svote mora se potrošiti za nagrade najboljima.
Prošle, 2011. godine natjecalo se 6 500 000 učenika u 51 zemlji, što ovo natjecanje čini najvećim školskim natjecanjem svijeta.
Učenici su raspoređeni u četiri kategorije:

Pčelice – 2. razred – P
Leptirići – 3. razred – L
Ecolier – 4. i 5. razred – E
Benjamin – 6. i 7. razred – B
Cadet – 8. razred – C

15. ožujka ove godine u natjecanju je sudjelovalo 80 učenika naše škole:

Pčelice – 12 učenika
Leptirići – 13 učenika
Ecolier – 25 učenika
Benjamin – 24 učenika
Cadet – 6 učenika

Rješenja zadataka bit će od 23. travnja 2012.godine na www.matematika.hr

Rezultati natjecanja najbolje plasiranih učenika bit će objavljeni 2. svibnja 2012.
godine na internet stranici HMD-a, a ostali sudionici mogu svoj plasman saznati kod
povjerenika škole, nastavnice Marcele Prebeg nakon preuzimanja nagrada.

Marcela Prebeg

happy wheels 2