Tulum slova

Tulum slova

Noćni čitateljski projekt

???????????????????????????????I ove godine učenici OŠ Popovača bili su sudionici Tuluma s(l)ova, izvornog hrvatskog projekta koji potiče čitanje iz užitka. Tulumu je prisustvovalo petnaestak učenika sedmih i osmih razreda koji su sa svojom knjižničarkom, učiteljima i učiteljicama, u petak 17. listopada, čitali u školskoj knjižnici.

Susret je započela knjižničarka Marija Bilić-Prcić pozdravivši sve prisutne na početku noći pune vještica, vila i vukodlaka istaknuvši kako moramo donijeti određena pravila rada i ponašanja na susretu da ne bismo došli u dodir s tim nemilim bićima. Učenici su zaključili kako je bitno slušati onoga koji čita, da smo svi jednako važni te da ćemo odgovorno koristiti školski prostor. Okupljeni oko upaljenih svijeća, učenici su odigrali igru asocijacija prepoznavši hrvatska književna djela te Ivanu Brlić-Mažuranić kao konačno rješenje. Uslijedila je pjesma Odlazak u izvedbi Lovre Ivića i Dijane Mišković te prof. Aljoše Crnobrnje.

Svečanost čitanja započela je školska knjižničarka čitajući priču o Andrićevom putu u svijet knjige i književnosti. Pod dojmom priče, učenici su odmah uočili razlike između piščeva i našega vremena te zaključili da su tada knjige bile nedostupne. Smješteni na sagu, u polumraku, uz svjetlo baterija, čitala su se djela po vlastitom izboru: B. Prosenjaka, Marije Jurić Zagorke, D. Cesarića, H. Hitreca, A. Šenoe, F. Mažuranića, J. K. Rowling, Becce Fitzpatrick te mnoge druge hrvatske i svjetske književnike. Posebnu pozornost učenika privukla je Kradljivica knjiga M. Zusaka koju nam je dočarala osmašica Dora Bičanić.

Čitanje je nakratko prekinulo „skajpanje“ s OŠ Lapad iz Dubrovnika. Učenici su izmijenili dojmove s tuluma te pročitali odabrana djela. Dora Bičanić pročitala je pjesmu Tiha zahaja sunce v Popovače V. Sever, a Lovro Ivić otpjevao je Baladu iz predgrađa u glazbenoj pratnji prof. Crnobrnje. Dubrovački učenici otpjevali su pjesmu La musica di notte Dubrovačkih trubadura. U intimnoj atmosferi njihovo pjevanje, preko servisa Skype, glazbeno je popratio prof. Crnobrnja.

Nakon odjave uslijedila je pauza uz sokove i grickalice te nastavak čitanja. Učenici su potom pogledali i dokumentarni film Naše su mogućnosti beskonačne, Hrvatske udruge za školovanje pasa vodiča i mobilitet. Udruga je održala četiri predavanja 16. listopada 2014. god. u OŠ Popovača. Film je potaknuo na razmišljanje kako je živjeti s nekim nedostatkom te kako se trebamo odnositi prema osobama s invaliditetom. Nakon filma, učenici su nastavili druženje u opuštenoj atmosferi, razmijenili dojmove te pospremili knjižnicu. Razišli su se razmišljajući o porukama koje nam prenose umjetnici riječi.

Pogledajte video