Izrada makete crkve Sv Alojzije Gonzage u Popovači

IMG_7052_1024x683Učenici 8.a i 8.c razreda nastavnu cjelinu iz matematike: Geometrijska tijela dodatno su uvježbali kroz projektni zadatak: Izrada makete crkve Sv Alojzije Gonzage u Popovači u mjerilu 1:50 od stiropora.

Prije sedam godina u sklopu projekta Popovača- jučer, danas, sutra učenici osmih razreda imali su isti zadatak, u mjerilu 1:20  od kartona.

Velečasni Mato Draganović, naš župnik nam je dostavio kopiju tlocrta temelja crkve iz 1935. godine i dimenzije crkve: duljina 22.5 metra, širina 12 metara, visina kupole 12 metara i visina zvonika 18 metara. Sve preostale mjere izračunali smo pomoću Talesova poučka o proporcionalnim dužinama koristeći fotografije  crkve s web stranica Župnog ureda u Popovači.

IMG_7002_1024x683Posebnost naše crkve nije samo u materijalu od kojeg je sagrađena, već i matematički gledano u različitim geometrijskim tijelima od kojih se sastoji. Prednja strana crkve ima oblik peterostrane prizme, središnji dio je šesterostrana prizma s kupolom oblika šesterostrane piramide, stražnji dio je peterostrana prizma, a zvonik se sastoji od tri različita kvadra s kupolom oblika četverostrane piramide.

Učenici su unutar razreda razvrstani u četiri grupe i samostalno su odabrali koji dio crkve će izraditi.

IMG_7026_1024x683

Prva grupa izrađuje prednji dio crkve, druga grupa središnji dio, treća grupa stražnji dio i četvrta grupa zvonik i stepenice s prednjim zidićem. Izrađena geometrijska tijela učenici donose u školu gdje zajedno sve spajamo i lijepimo na podlogu od stiropora, a zatim prskamo sprejom u sivoj boji.

Unatoč uočenim nedostacima svi smo zadovoljni omjerom uloženog truda i postignutog rezultata.

Ujedno se zahvaljujemo gospodinu Iličiću na donaciji stiropora za izradu obje makete crkve.

IMG_7019_1024x683Koristeći dobivene mjere, učenik 8.a razreda Filip Beleta, s puno truda i dobre volje, te velikim informatičkim znanjem, izradio je u programu Google Sketchup 3D projekciju crkve.

Učitelj iz informatike Darko Rakić prilagodio je dobivenu 3D projekciju zahtjevima 3D printera i  izradio 3D maketu crkve koja nas je sve zadivila.

IMG_7031_1024x683

Darko Rakić i  Zvjezdana Martinec, prof.

Podijeli...Email this to someonePrint this pageTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Share on Facebook

Bad Behavior has blocked 208 access attempts in the last 7 days.