Dan sigurnijeg interneta u Pragu

Dan sigurnijeg interneta u Pragu

Učenice 8.b razreda Magdalena Cvetić i Ena Cvetko prošli tjedan otputovale su u Prag. Tamo su imale poseban zadatak – iznijeti svoje mišljenje o sigurnosti na Internetu i dobnoj granici na društvenim mrežama. Kako su se provele i što su sve vidjele pročitajte u nastavku.

U ponedjeljak 5. veljače krenule smo na putovanje u glavni grad Češke Republike, Prag. Kada smo stigle, dočekala nas je viša savjetnica i organizatorica Dana sigurnijeg interneta Janice Richardson. Nakon što smo se upoznale, krenule smo u obilazak grada. Prelazile smo preko poznatog Karlovog mosta. Obišle smo Praški dvorac te starogradski trg i ostalo. Grad smo razgledale i brodom na rijeci Vltavi. Cijeli Prag je predivan i definitivno ima preukusna tradicionalna jela.

Navečer smo imali sastanak na kojem su bili gđa. Janice, cure sa Cipra i iz Nizozemske, dva Slovaka u pratnji svojih nastavnika te nastavnica Dunja Mijović, Ena Cvetko i ja. Taj sastanak je zapravo bila priprema za temu koja nas očekuje 6. veljače u kojoj moramo iznijeti svoje osobno mišljenje o dobnoj granici na društvenim mrežama (u sklopu GDPR-a), o sigurnosti na Internetu te iznijeti način na koji ćemo mi dokazati da su djeca s 13 godina dovoljno zrela i sigurna na Internetu.

Drugog dana imali smo konferenciju na kojoj smo razgovarali o temi, iznosili mišljenja i smišljali načine na koji ćemo dokazati naša prava i zašto ne želimo da se uvede dobna granica. Složili smo se kako će svatko napraviti video sa svojim mišljenjem o sigurnosti na Internetu te da ćemo se sastati 25. veljače preko Skype-a s mladima iz SAD-a te predstavnicima Microsoft-a. Na toj konferenciji raspravljat ćemo o tome kako što više roditelje upoznati s problemima koji se mogu pojaviti korištenjem Interneta i na koji način mladi mogu pomoći svojim iskustvom i primjerima. Nakon konferencije polako smo krenule na aerodrom i pune dojmova vratile se kući.

Magdalena Cvetić, 8.b