Dani kolektivne sadnje drveća 25.-27.10. u Hrvatskoj u akciji pod nazivom ”Zasadi drvo, ne budi panj”

AutorMaja Bezuk

Naša škola se uključila u akciju sadnje drveća pa su učenici od 1-5 razreda sa svojim učiteljicama i učiteljem te učenici sedmih razreda 25.10. u školskom dvorištu posadili 50 sadnica raznog drveća i ukrasnog grmlja. Učenici su naučili kako se pravilno sadi drvo, koliko je drveće važno za ljude i životinje i, najvažnije, uživali su u prekrasnom sunčanom danu i boravku na svježem zraku.

Sve sadnice su dobivene donacijama pa zahvaljujemo donatorima: Rasadnik Sedlar u Jastrebarskom, Šumarija Velika Gorica i Šumarija Sisak, Zdenko Krnjić, a zahvaljujemo i Košćal d.o.o na donaciji letvica za ograđivanje mladih stabala.

Cijela inicijativa je vođena mišlju o dobrobiti koju drveće ima za čovjeka i ekosustav kao i zabrinutošću za budućnost cijelog našeg Planeta pogotovo nakon ovoljetnih stravičnih požara koji su poharali sibirske šume i amazonsku prašumu, koju mnogi zovu i plućima Zemlje.

Ako niste znali, jedno jedino drvo daje dovoljno kisika za disanje četvoro ljudi.

Stabla, također, poboljšavaju kvalitetu našeg života na mnoge načine:

• pružaju hlad koji smanjuje temperaturu zraka koja nastaje kao posljedica zagrijavanja umjetnih površina u naseljenim područjima ( tzv. toplinskih otoka)
  • pročišćavaju zrak i procesom fotosinteze proizvode kisik
  • „spremaju“ ugljični dioksid iz zraka i time pridonose borbi protiv klimatskih promjena
  • pomažu nam štedjeti energiju za rashlađivanje domova i poslovnih prostora tijekom ljetnih mjeseci
  • korjenje drveća smanjuje količinu slivnih voda i sprječava eroziju tla tijekom obilnih padalina
  • smanjuju isparavanje vode s travnatih površina i ujedno doprinose većoj vlažnosti zraka
  • smanjuju količinu buke i smanjuju brzinu vjetra
  • pružaju zaštitu od UV-B zraka
  • privlače brojne ptice, važne kukce i druge divlje životinje, što doprinosi povećanju bioraznolikosti
  • doprinose ljepoti urbanih krajolika i pružaju ugodniji i ljepši izgled naseljenim područjima tijekom cijele godine
  • pružaju ugodna mjesta za igru i druženje svim generacijama
  • smanjuju stres, doprinose smanjenju krvnog tlaka, utječu na bolji rad mozga, potiču nas na fizičku aktivnost i druženje
  • povezuju zajednicu kroz akcije sadnje i brige za posađene sadnice
  • povećavaju povezanost djece i odraslih s prirodom koji ih okružuje
  • uče nas nesebičnosti kada sadimo i brinemo se za stabla koja ostavljamo u naslijeđe onima koji dolaze iza nas.

koordinatorica akcije: Irena Mikšić, učiteljica GK

Maja Bezuk editor