Kutak za roditelje

Pravo na pristup informacijama je temeljno ljudsko pravo koje se štiti Ustavom Republike
Hrvatske, Europskom konvencijom o ljudskim pravima i slobodama, Konvencijom o pristupu
službenim dokumentima  i Zakonom o pravu na pristup informacijama (NN 25/2013,
85/2015).
Pravo na pristup informacijama je pravo korisnika na traženje i dobivanje informacije koja je
javnog karaktera, a obuhvaća i obvezu tijela javne vlasti da omogući pristup zatraženoj
informaciji, odnosno da objavljuje informacije neovisno o postavljenom zahtjevu kada takvo
objavljivanje proizlazi iz obveze određene zakonom ili drugim propisom. Pravo na pristup
informacijama je Ustavom Republike Hrvatske i Zakonom o pravu na pristup informacijama
zajamčeno pravo svih fizičkih i pravnih osoba na dobivanje informacija koje posjeduju tijela
javne vlasti u Republici Hrvatskoj, neovisno o svrsi u koju se informacija želi koristiti.
Informacija je svaki podatak koji posjeduje tijelo javne vlasti, neovisno o obliku u kojem je
nastala.
Pravo na pristup informacijama ostvaruje se proaktivnom objavom informacija na internetu,
što je obveza tijela javne vlasti prema članku 10. Zakona, kao i podnošenjem zahtjeva za
pristup informacijama tijelu javne vlasti.
Zakon o pravu na pristup informacijama  daje svim domaćim i stranim fizičkim i pravnim
osobama,  na jednak način i pod jednakim uvjetima  pravo na pristup informacijama.

Obrazac-2-Zahtjev-za-pristup-informacijama

Obrazac-3-Zahtjev-za-dopunu-ili-ispravak-informacije

Obrazac-4-Zahtjev-za-ponovnu-uporabu-informacija

Zalba-protiv-rjesenja-ponovna-uporaba-informacija

Zalba-protiv-rjesenja-pristup-informacijama

OBAVIJEST

U sklopu obilježavanja Međunarodnog dana nestale djece, na inicijativu EUROPOL-a i u suradnji s Europskom policijskom stručnom mrežom za nestale osobe te AMBER alert Europe, inicirana je kampanja #DontBeCatch – #Nemoj PostatiLovina. Uz 23 zemlje iz Europe aktivno se pridružila i policija Republike Hrvatske.

Kampanja je usmjerena na zaštitu djece protiv online groominga, odnosno  opasnostima online (virtualnog) svijeta u kojem manipulativnim tehnikama, lažnim predstavljanjem i drugim načinima vrbovanja predatori seksualno zlostavljaju i iskorištavaju djecu.

Svako deseto dijete spremno je naći se s nepoznatom osobom koja mu se obratila preko interneta, a mnoga djeca su spremna na takav susret otići bez pratnje odraslih.

Kampanja je usmjerena na podizanje svijesti o opasnostima uspostave odnosa povjerenja i emocionalne povezanosti između djeteta ili mlade osobe i (najčešće) odrasle osobe putem komunikacijskih tehnologija a s ciljem njihova vrbovanja i iskorištavanja u seksualne svrhe.

Molimo da pogledate izrađeni preventivno-edukativni spot, koji daje savjete djeci i mladima da ostanu sigurni dok putuju prostranstvima virtualnog svijeta.

Ovom prilikom apeliramo na sve građane, djecu, mlade, roditelje kao i na cijelu zajednicu da se priključe navedenoj kampanji i spriječe ista ili slična kaznena djela.

Sve prijave se mogu učiniti na broj policije 192.

PP  KUTINA

Besplatno telefonsko savjetovanje za roditelje zabrinute za razvoj svog djeteta

Dragi roditelji,

zbog trenutne situacije uzrokovane pandemijom virusa COVID-19 te nemogućnosti da usluge pružamo direktnim putem, Centar za rehabilitaciju nudi vam besplatno savjetovanje putem telefona vezano uz različita područja razvoja djeteta koja vas mogu brinuti.U prilogu se nalazi popis područja iz kojih naši stručnjaci (psiholozi, edukacijski rehabilitatori, logopedi i socijalni pedagozi) pružaju podršku i savjetovanje, vrijeme u kojem možete nazvati stručnjaka te telefonski broj na koji se možete javiti.

Tu smo za vaša pitanja!

Djelatnici Centra za rehabilitaciju ERF-a

Letak

Centar za rehabilitaciju Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta